ZÁZEMÍ STANICE
Budova stanice

Vlastní stanice je domek ve tvaru písmene A se základnou o rozměrech 6,5 x 7 m. Skládá se z přízemí a podkrovního patra. Vchodová stěna je obrácená k jihovýchodu, zadní stěna směřuje k jezeru.
Foto – Budova stanice je vybavená pro pobyt a práci až osmi lidí.

Přízemí je ze dvou stran lemováno chodbou, na jejíchž koncích jsou toaleta a sprcha. Šikmá střecha chodby slouží jako skladovací prostor. V jedné větvi je schodiště do podkrovní části a pod ním je umístěno energetické centrum.

Centrem stanice jsou dvě obytné místnosti o rozměrech 2,5 x 2,8 m. První je ložnice a obytná místnost pro stálou osádku. Je vybavena dřevěnou palandou pro dvě osoby, stolem, židlemi, televizí a DVD přehrávačem. Pod šikmou střešní stěnou je ještě jednou nouzové místo pro třetí osobu.

Druhá místnost je pracovnou a jídelnou. Jsou tam dva stoly se sezením pro až 8 lidí, plynový vařič na propan-butan, skříňky na nádobí a potraviny a prostory pro různý materiál. K vybavení patří i domácí pekárna chleba.

V podkroví jsou dvě místnosti, sloužící jako letní noclehárna. V každé z nich se vyspí pohodlně tři osoby, v nouzi i čtyři. Místnosti jsou vybaveny nafukovacími matracemi a policemi.

Stavba je projektována jako nízkoenergetická. Velký důraz byl kladena na konstrukci stěn a jejich zateplení. Vyhřívání obou vnitřních místností je zabezpečeno infrapanely umístěnými na stropě. Tento moderní způsob vyhřívání je velmi efektivní a je založen na emisi infračervených paprsků, které ohřívají ne vzduch, ale všechny předměty v jeho dosahu, včetně lidského těla. Toto vytápění se vyznačuje nízkou spotřebou energie a výrobce pro naši stanici garantuje vytápění ložnice dvěma panely o celkovém příkonu 600 W a pracovny jedním panelem o 300 W i při venkovních teplotách kolem - 20ºC. Osvětlení je provedeno LED žárovkami s příkonem 1,5 W a svítivostí rovnou klasické žárovce o cca 20 W.
Foto – Energie je zabezpečena především větrnou turbínou a solárními panely.

Energie je zabezpečena kombinovaným způsobem. Hlavní jednotkou je větrná turbína o výkonu do 1500 W. Turbína od českého výrobce MG plast je umístěna na šestimetrovém sloupu v blízkosti domku. Dodatečným zdrojem je solární panel. Z dosavadních zkušeností vyplývá, že síla větru na lokalitě značně kolísá a v budoucnu bude třeba posílit solární zdroj o minimálně dva další panely. Jako záloha jsou k dispozici dva benzínové generátory s výkonem 1000 a 5000 W.

Energie z větrné turbíny a solárního panelu o napětí 24 V je vedena do regulátoru a měniče napětí, který mění energii na 230 V.

Zázemí stanice je dále postupně zlepšováno tak, aby osádka i návštěvníci z řad výzkumníků měli co největší komfort pro život a práci.

Postupně byl doplněn energetický systém o další solární panely, byly doplněny trakční baterie pro úschovu energie a vyměněna větrná turbína za stabilnější. V roce 2012 pak byla polovina baterií vyměněna za nové.

V dostatečné vzdálenosti od stanice byl postaven zděný sklad benzínu a propan-butanu. Byla instalována chemická toleta.

Největším současným komfortem je horká sprcha se solárním ohřevem, která byla instalována v těšné blízkosti stanice. Není nic příjemnějšího si dát po práci na ledovci horkou sprchu! Je to jistě nejvýše položená teplá sprcha ve Střední Asii.

V roce 2012 byla postavena letní kuchyň a   jídelna, která bude sloužit převážně návštěvníkům a výzkumníkům stanice.

 


 
TOPlist